American IPA – Arcybrowar

Jeśli chodzi o kupno tego piwa, to zachowałem się jak każdy statystyczny konsument – przyciągnęła mnie etykieta 😉 Minimalistyczne i prostotę ale jednoznaczne logo zwróciły moją uwagę. Dodatkowo fakt, że jest to pierwsze piwo z tego browaru. Ciekaw byłem jakie będą początki browaru, który szumnie nazwano Arcybrowarem. Samo piwo to American IPA – znów nastawiłem się na dużą ilość amerykańskiego chmielu. Czy słusznie?

AIPA - Arcybrowar
AIPA – Arcybrowar

 

Chmiele: Zeus/Columbus, Centennial, Citra

Słód: Pale Ale, Pilzneński, Wiedeński, Pszeniczny: Carawheeat

Ekstrakt: 16,5 %

Alkohol: 7%

IBU: 60%

 

 

Kolor – bursztynowy, mętny (piwo jest niefiltrowane), a w dodatku jakieś farfocle pływają. Starałem się żeby nie zmącić przy nalewaniu, ale nie wyszło. Widziałem już bardziej klarowne piwa, nawet wśród tych niefiltrowanych.

Piana średnio pęcherzykowa, dość trwała. Nawet po opadnięciu ciągle coś pozostaje na piwie.

W zapachu jest dobrze! Już po otwarciu butelki czuć zapach, który oznacza jedno: amerykański chmiel! Czuć dojrzałe owoce tropikalne, tak bardziej w stronę słodkich owoców – mango, pomarańcza, choć i cytrusów nie brak. To wszystko połączone z dość silnym zapachem nafty!

Wysycenie jest średnie – mogłoby być trochę niższe. Czuć go na żołądku i trochę się po nim odbija 😉

W smaku – dobre! Pierwsze co czuć to owoce i do tego tą naftę. Po lekkim ogrzaniu wychodzi odrobina słodu. Piwo ma 7% alkoholu, ale go zupełnie nie czuć, co trzeba uznać za plus. Goryczka jest przyjemna, nie za wysoka, ale i nie za niska, jak do tego piwa. Nie zalega – jest ok!

Ogólnie, to jest to dobre, „klasyczne” American IPA. Ma wszystko co mieć powinno i nie ma nic, do czego można by się przyczepić! Nic może nie urywa, ale jest dobre!

Z drugiej strony, czy każde piwo ma urywać? Czy piwo może smakować bez „urywania”?
Może! I to właśnie takie jest! Dobre i pijalne piwo. Godne polecenia każdemu, kto do tej pory pił koncerniaki, a chciałby spróbować przejść na „jasną stronę mocy”. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *