Brown Porter – Browar domowy Sagan

Dziś złapałem kolejną butelkę, z tych otrzymanych od piwowara domowego Przemka z browaru Sagan. Tym razem wybrałem Brown Porter. Ciemne piwo, choć o stosunkowo lekkim charakterze. Jeśli trzymać się literatury, to powinno być bardzo słodowe o ledwo wyczuwalnej chmielowej nucie. Czy takim faktycznie się okazało? Czy to tylko luźna interpretacja stylu?

Brown Porter - Browar domowy Sagan
Brown Porter – Browar domowy Sagan

 

Słody: Pale Ale, Maris Otter, Brown, Carared, Chocolate Wheat

Chmiel: Magnum, EKG

Ekstrakt: 12%

Alkohol: 4,7

IBU: 24

 

 

Piana jest beżowa, drobno pęcherzykowa, bardzo zbita i dość trwała – ładna

Kolor ciemny, ale nie zupełnie czarny. Widać brunatne refleksy.

W zapachu faktycznie wyraźnie słodowe, czuć głównie słody palone i czekoladę. Do tego, lekko kawę i karmel. Zapach jest słodki i przyjemny.

Wysycenie średnie.

W smaku pierwsze co czuć to karmel i lekka kawa. To łączy się z odrobiną czekolady i orzechów. Smak jest delikatny, nie atakuje kubków smakowych, tak jak np. Porter Bałtycki, ale nie jest też, zbyt delikatny – taki w sam raz.

Goryczka jest niska – ledwo wyczuwalna. Co ciekawe piwo jest lekko kwaśne.

Portery mają to do siebie, że degustuje się je nieśpiesznie. Tak i Brown Porter, choć dość lekki, to wart tego, żeby spędzić z nim długie chwile.

Jedną rzecz muszę wam zdradzić – możliwość próbowania kolejnych piw z różnych browarów, stylów i smaków daje mi olbrzymią dawkę satysfakcji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *